מאמרים נבחרים

בדף זה יוצגו מאמרים נבחרים ותקצירי הרצאות שניתנו בכינוסי מו"ח השונים:


מיזם נוער שותה מים (דצמבר 2011)01/07/13

 נוער שותה מים ודעת

תקציר הרצאה לכנס מו''ח, תשע''ב

מיזם החינוך נוער שותה מים ודעת מקרב את הנוער למצוינות הישראלית בנושא המים. תכנית החינוך החדשנית חושפת את התלמידים בכיתות בבתי הספר ובסיורים פעילים בשטח, לתוכן המבוסס על פעילות המים בישראל בעבר, בהווה ובעתיד. החומר מוגש על ידי המורים בכיתה בזיקה ברורה לתכניות הלימוד של משרד החינוך, בשיתוף אנשי אקדמיה ותעשייה ובלווי והנחיה של היי-טיצ' שפיתחה ומפעילה את המיזם. בכנס יוצג הפרויקט ודרך התפתחותו משך חמש שנים כולל תוצרי למידה והתרשמות מורים ותלמידים.
התכנית, שמיועדת בעיקרה לחט"ב ותיכון, מופעלת בשיתוף מנהלת תכנית תעשיות המים והאנרגיה במשרד התמ''ת ( NEWtech), רשות המים ותעשייה המים הנרחבת של ישראל. אילו תורמים תכנים, פעילויות עם התלמידים ומימון. שותפים למיזם משרד החינוך, הטכניון, דר' צביה ולדן, רוטרי ישראל ותאגידי מים ברחבי הארץ ומומחי מים רבים במגוון תחומים טכנולוגיים ואחרים כגון מורשת וארכיאולוגיה בנושאי מים.
הפעילות כוללת למידה בכיתות והשתתפות פעילה בסיורים במתקנים, מוזיאונים ואתרי מים עתיקים ברחבי הארץ. הלומדים הצעירים מתכוננים לקראת הביקורים הפעילים ומבצעים במהלכם פרויקטי חקר. בהמשך נקראים החוקרים הצעירים להציע הקמת מיזמי מים חדשניים במסגרת תחרות נוער ארצית נושאת פרסים, המנוהלת כמכרז על ידי רשות המים. המכרז מחייב את הנוער להתייחס להיבטים המעשיים והכלכליים של הרעיונות ומניע למידה רב תחומית. חקר אתרי מים עתיקים כמו אמה או באר אנטילית הפרוסים ברחבי הארץ, נעשה בשיתוף ארכיאולוגים מומחים ומקרב את הנוער גם לטכנולוגיות העבר, לעקרונות המדעיים הפשוטים, ולערכי מורשת.
התכנית מלווה במערכת למידה מקוונת הכוללת פרקי לימוד מונחה, וספריות העשרה בנוסף לכיתות וירטואליות המאפשרות למידת צוות פרויקטאלית ברשת חברתית, כשאחריות ניהול הלמידה מועברת ללומד. המסע מתחיל בפרקי יסוד בנושאי משק המים בישראל ובעולם תוך זיקה לגיאוגרפיה ומדעי כדור הארץ. בהמשך דנים בצריכת המים בצומח ובחי ובטיפול בשפכים בזיקה למדעי החיים והסביבה. הלימוד נמשך בהכרת הבסיס המדעי והטכנולוגי בהתאמה לתכנית הלימוד בתחומי המדע, הטכנולוגיה והפיסיקה על רקע פתרונות מים מתקדמים למשל בהתפלה, על היבטיה המעשיים בנושא לחצים וספיקות הצורכים אנרגיה שעלותה מנותחת.
שפע תכני ההעשרה, מאפשר להפעיל את התכנית במנעד רחב של רמות ושכבות גיל מחט''ב ועד בגרות בתיכון כשבוגרי התכנית מוזמנים להמשיך כמדריכים חונכים. השתתפו בפעילות עד כה עשרות בתי ספר מכל המגזרים והמגדרים מכל הארץ, עבודות הגמר שחלקן מבוצעות בשיתוף בית ספרי אכן מרשימות ביותר כמו הצעה מעשית להקמת מיזם התפלת מים אזורי, שיקרא מי-שלום ויפתור את בעיות המים של המזרח התיכון, או מחקר מערכת המים החשמונאית בירושלים שסיפקה מים לירושלים משך אלפיים שנה עד תקופת  המנדט הבריטי.

את התכנית שקרויה על שמו של פרופ' אולנדורף, מדען ומורה דגול, יציגו יזם התכנית דר' אמנון שפי בהשתתפות מורים ותלמידים משתתפים בתכנית.


נכתב על ידי דר' אמנון שפי
127 צפיות


<< למאמר הקודםמאמרים נוספיםלמאמר הבא >>