מאמרים נבחרים

בדף זה יוצגו מאמרים נבחרים ותקצירי הרצאות שניתנו בכינוסי מו"ח השונים:


אוריינות פיננסית - קורס מקוון (דצמבר 2011)01/07/13

בשנת הלימודים תשע"א הופעל  פיילוט חדשני שזכה להד תקשורתי נרחב בנושא החינוך הפיננסי. היוזמה להפעלת התוכנית גובשה בשיתוף פעולה בין  משרד החינוך, המועצה הלאומית לכלכלה ומטח.  
המטרה לפתח בקרב התלמידים כישורי חיים בתחום הפיננסי לצד מודעות לקיומן של הזדמנויות פיננסיות.  הפיילוט הופעל בכיתות י' לכ- 5000 תלמידים  מהמגזר היהודי ומהמגזר הערבי.  
הפיילוט נחל הצלחה רבה ובשנת הלימודים הנוכחית הוא מתרחב וכ- 25,000 תלמידים ילמדו בתוכנית. חדשנותה של התוכנית גם בנושא הנלמד וגם במודל ההפעלה.
הקורס פותח במטח  על ידי צוות מומחים בחינוך הפיננסי , בפדגוגיה חדשנית ובטכנולוגיות למידה במודל Blended Learning. הנושאים הנלמדים כוללים תקציב אישי ומשפחתי, צרכנות נבונה, עולם הכסף והבנק כמוסד פיננסי, הלוואות, חיסכון, השקעות וכלים להבנת השיח הפיננסי.
הקורס הינו בהיקף  30 שעות מתוכן 10 שעות מועברות על ידי המורה בכיתה ו- 20 שעות בלמידה עצמית בסביבה וירטואלית, עתירת תוכן דיגיטלי מגוון ואינטראקטיבי הכולל סרטונים וטקסטים דיגיטליים להצגת הנושא, משימות לימודיות אינטראקטיביות ומבחנים להערכה עצמית.  סביבת הלמידה שפותחה במטח מבוססת על מערכת לניהול הלמידה  (מערכת LMS- Learning management system ) המאפשרת מעקב, בקרה והערכת ההישגים השוטפים .
בשנת הלימודים תשע"א לוותה הכשרת המורים בהערכה מעצבת. הממצאים הצביעו על התלהבות גדולה של המורים, על הרלוונטיות של נושאי החינוך הפיננסי לתלמידים, על חשיבות הלמידה המתוקשבת מכל מקום ובכל זמן כמיומנות חיונית לחיים במאה ה- 21 , על האטרקטיביות של הסביבה  וכן על יעילותו של המודל המקוון  כאמצעי להטמעת  תכנים ואסטרטגיות חדשים  למערכת החינוך.


נכתב על ידי ד"ר דפנה רביב- מטח, גלי ברגמן- מדריכה ארצית בכלכלה ובחינוך פיננסי, דנה פרידמן - מפמ"ר מדעי החברה, המזכירות הפדגוגית משרד החינוך,
127 צפיות


<< למאמר הקודםמאמרים נוספיםלמאמר הבא >>